"Hinni a szomszédban kell!" - egykori matematika tanárom (a szomszéd épület templom volt)

Rorgosh Tudiblog

Rorgosh Tudiblog

A Fermi paradoxon megoldása II.

2017. október 26. - Rorgosh

Az előző részben bemutattam a Fermi paradoxont és néhány érdekes tényt a közelebbi és távolabbi lakóhelyünkről. Bemutattam vele azt is, hogy az értelmes, fejlett technológiával rendelkező fajok száma akár meglehetősen magas is lehet. De akkor miért nem jelentkeznek?

Tovább

A Fermi paradoxon megoldása - I.

Elméletek, avagy tényleg mindenre gondoltunk?

A tudományos műsorokban, sőt, a tudományos cikkekben is egyre többet lehet találkozni egy kifejezéssel: a Fermi paradoxonnal, melyre ilyen vagy olyan választ igyekeznek adni a szerzők. De mi is ez a paradoxon? Nagyon egyszerűen fogalmazva: ha olyan általánosak az élet feltételei az…

Tovább

Neolitikus átalakulás - avagy hogy is volt ez Européval? III.

Avagy hogy is történhetett?

Az előző részben bemutattam, hogy milyen okai lehettek egy közösségnek a neolitikus váltásához. Persze attól még, hogy a mezolitikus törzseknek lehetőségük és okuk volt az áttérésre még nem biztos, hogy ezt meg is tették. Ez ugyanis még mindig nem zár ki egy nagyarányú…

Tovább

Neolitikus átalakulás - avagy hogy is volt ez Européval? II.

Neolitikusok és okok a váltásra

Az előző részben leírt külső kapcsolati rendszernek volt egy nagyon fontos hatása a neolitikus átalakulásra: a mezolitikus közösségek aktív kereskedelmi, házassági, kulturális és talán vallási kapcsolatban is állhattak a közeli neolitikus közösségekkel. A mezolitikus…

Tovább

Neolitikus átalakulás - avagy hogy is volt ez Européval? I.

Bevezetés és a mezolitikus életmód

Jelentős vita zajlik manapság a tudományos körökben az európai kontinens neolitikus átalakulásáról. A vita tárgya két alapvető kérdés. Az egyik az, hogy kiknek a leszármazottai a mai európaiak? A korábban itt élt mezolitikus őslakosságé, vagy az anatóliai térségből…

Tovább

150 évig tartó török uralom - de miért is történt?

Aligha él olyan felnőtt az országban, aki ne az ország három részre történő szakadását és 150 évig tartó (részleges) török megszállását nevezné a legnagyobb történelmi tragédiának, ami a magyarsággal megesett. A későbbi tragédiák is majdhogynem tisztán a…

Tovább

Kék kóborlók - mi lesz a sorsa a gömbhalmazoknak?

A kék kóborlók (blue stragglers) meglehetősen különös csillagok. Többnyire gömbhalmazokban, ritkábban nyílt halmazokban (csillaghalmazokban) helyezkednek el. Az előbbieknek ráadásul jellemzően a centrumában vannak. Ám nem ettől kóborlók. Ugyanis nem a térben, hanem az időben…

Tovább
süti beállítások módosítása